FAQ - Często zadawane pytania

Wentylacja odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniu – doprowadzenie czystego i odprowadzenie zużytego. Występuje wszędzie tam, gdzie są chociażby drzwi czy okna, nie wspominając już o kanałach wentylacyjnych.

Natomiast klimatyzacja wpływa przede wszystkim na temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Klimatyzator zamontowany w przedpokoju ochłodzi/ogrzeje przede wszystkim sam przedpokój. Aby klimatyzacja była efektywna – urządzenie musi znajdować się w pokojach, na których ochłodzeniu/ogrzaniu zależy użytkownikom.

Możliwy jest zarówno montaż, jak i demontaż i ponowna instalacja urządzenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że klimatyzator dobieramy przede wszystkim do danego pomieszczenia – jego wielkości i układu. Klimatyzator odpowiedni do sypialni może nie sprawdzić się w biurze.

Technologia inwerterowa sprawia, że klimatyzator pracuje płynnie, dostosowując moc chłodniczą (lub grzewczą) do aktualnego zapotrzebowania. W starszych urządzeniach sprężarka pracowała albo na pełnych obrotach, albo w ogóle, co sprawiało, że nie były one tak ekonomiczne.

Przy zakupie klimatyzacji należy dobrać odpowiednią moc urządzenia do pomieszczenia które będzie schładzać. Moc chłodnicza nie powinna być zbyt mała, ponieważ wtedy urządzenie może nie być w stanie schłodzić pomieszczenia do odpowiedniej temperatury. Natomiast zakup jednostki o zbyt dużej mocy w porównaniu do jednostki o dobrze dobranej mocy nie będzie wpływało na jakość chłodzenia, a przełoży się na większą cenę zakupu urządzenia oraz na zmniejszenie trwałości sprężarki przez częste wyłączanie urządzenia.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne posiadają możliwość przełączenia ich działania z funkcji chłodzenia na funkcje grzania. Najczęściej ogrzewanie klimatyzatorem stosowane jest w okresach przejściowych takich jak wczesna wiosna/późna jesień, gdzie temperatura nie jest na tyle niska aby opłacało się uruchamiać głównego źródła ogrzewania.

Co raz częściej spotyka się obiekty, które ogrzewane są wyłącznie klimatyzacją (pompa ciepła typu powietrze-powietrze) – w naszej firmie realizujemy takie inwestycje.

Agregaty urządzeń klimatyzacyjnych montowanych na zewnątrz generują hałas na poziomie ok. 47dB(A) i wartość ta różni się w zależności od mocy urządzenia. Taki poziom hałasu można porównać do pracy standardowej lodówki, która generuje hałas na poziomie ok. 40 dB(A). Przy prawidłowo wykonanej instalacji uciążliwość generowanego hałasu jest raczej znikoma.

Jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu gdzie nic nie będzie zakłócać strumieniowi obiegu powietrza np. meble, zasłony okienne oraz tam gdzie strumień chłodnego powietrza nie będzie skierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu.

Ideą każdego układu chłodniczego jest jego czystość i szczelność. Zarówno instalatorzy jak i użytkownicy (operatorzy) są zobligowani do montażu i utrzymywania szczelnych instalacji. Przy prawidło zamontowanym i prawidłowo działającym urządzeniu, czynnika chłodniczego się nie wymienia.

Naścienna jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana w odległości co najmniej 1,8m od podłogi, pamiętając o wymaganiach dotyczących odległości od ścian i sufitów (należy pozostawić przestrzeń min 10-15 cm, aby urządzenie było w stanie górną częścią zasysać powietrze).

Na rynku urządzeń klimatyzacyjnych znajdują się znani japońscy, koreańscy producenci np. LG, Mitsubishi oraz mniej znani chińscy producenci jak Gree, AUX. Renomowani japońscy producenci urządzeń klimatyzacyjnych są liderami w rozwiązaniach klimatyzacyjnych na rynku oraz zapewniają o najwyższej jakości swoich produktów. Urządzenia niektórych producentów chińskich, nie odbiegają w dużym stopniu jakościowo od znanych producentów (przy podstawowych jednostkach), ale nie posiadają oni wieloletniej historii na rynku europejskim, są też mniej znani. Dlatego ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane.